Incidenter i Vingen

 Under de senaste veckorna har ett ungdomsgäng terroriserat en barnfamilj, boende på Pilotgatan 31, genom att kasta smällare, snö, sten och ägg på deras balkong och mot deras fönster. Några händelser är polisanmälda och vid ett tillfälle fick familjen fly sitt hem under polisbeskydd. Familjen känner sig otrygga i sitt hem och bor för tillfället på annan plats. Så skall det ju inte vara, man måste ju kunna känna sig trygg i sitt eget hem.                                             

 En del av föreningens medlemmar har gjort promenader runt den aktuella adressen men detta har tyvärr inte hjälpt då trakasserierna återupptagits då gården varit folktom igen.                                                                                 

 Styrelsen vill uppmana alla våra medlemmar att ställa upp på att ta en kvällspromenad på Styrspakens gård i syfte att störa missdådarna, ingen skall ingripa på något sätt utan bara finnas på gården. Styrelsen vill också uppmana våra medlemmar att om smällare eller annat kastas mot fönster eller balkonger i vår förening genast anmäla detta till polisen via nummer 112. Detsamma gäller även annan skadegörelse, inbrott eller inbrottsförsök, åverkan på bilar eller klotter.